Letní putovní tábor 2020

Mýtická zvířata na Broumovsku

Od pondělí 13. července do pátku 17. července vyrazila naše šestnáctičlenná banda putovat do Broumovska za Mýtickými zvířaty.

První den jsme šli po stopách jednorožce, jehož krev léčí. Naše cesta započala v Borohrádku, odkud jsme se vlakem dostali do Teplic nad Metují. Tam jsme se posílili svačinou a poté s nadšením vyrazili na naši první zastávku, a to na vyhlídku Lokomotiva. Cesta k ní sice byla náročná, ale protože jsme zatím měli energie na rozdávání, ani jsme se nenadáli a za chvilku jsme se kochali krásným výhledem. Dalším zastavením byla Kraví hora, na které děti dostali rychlokurz zdravovědy od zdravotníka Zdendy a následně pokračovali do skalního města Teplických skal. Během celého pětidenního putováni mohli vedoucí zakřičet jedno ze čtyř hesel, na které museli všichni reagovat. Děti to bavilo, i přesto, že hned první den nám Kačka kvůli tomu zahučela celou botou do potoka. V odpoledních hodinách jsme už čím dál více přibližovali k Jiráskovým skalám, kde se nacházelo naše první přespávací místo. Některé jedince již nožky dost bolely a byli po celém dni putování zmožení, ale i tak jsme všichni nabrali síly na nanošení dřeva, založení ohně, uvaření gulášové polévky s bramborami, splnění noční hry a zpívaní u ohně. 

Druhý den ráno jsme se posilnili snídaní, uvařili teplý čaj a mohli pokračovat dál v naší putovní cestě. Pátrali jsme po Fénixově pírku a tentokrát dopolední trasu vedly děti se slepou mapou. Cíl byla stolová hora Ostaš, kde na nás čekal oběd. Po obědě jsme si v rámci poledního klidu odpočinuli a trochu zalovili v paměti morseovu abecedu pro rozluštění vzkazu. A protože tento den byl opravdu velmi horký, zamířili jsme si to k rybníku v Hlavňově. Pro zpestření cesty si děti vylosovaly, jakým způsobem půjdou. Někdo musel jít se zavázanýma očima a druhý ho musel být jeho navigátor, někdo musel být potichu a další nesměl používat ruce a měl je schované za zády. U rybníka děti měly možnost si zkusit první pomoc, naše herečka Týnka se namaskovala falešnou krví. Chtěli jsme zjistit, jak rychle děti budou reagovat, zda zvládnou správný postup první pomoci. No...budeme na tom muset ještě trochu zapracovat. Děti se vydováděly v rybníku a doluštily vzkaz v morseovce. Navečer jsme se dostali k našemu cílovému místu na přespání, ke Hvězdě. 

Středa byla určena k hledání šupiny draka a zároveň nás čekala nejnáročnější trasa. Nejdříve si děti ráno zahrály hru a následně jsme společně vyrazili na Honský špičák. Byl to zhruba sedmi kilometrový okruh, ale ve velmi úmorném terénu, a tak jsme se za několik hodin ocitli na stejném místě, odkud jsme ráno vycházeli, což pro naše malé putovníky bylo nemilé překvapení. Na Hvězdě jsme poobědvali a pokračovali přes Broumovské stěny až k obci Slavný, tam bylo naše třetí přespávací místo. Ještě před neskutečnou přeháňkou deště jsme stihli uvařit, bojovat o přežití dračích vajíček, zahrát si Twister i UNO. V dešti se už nic jiného nedalo podniknout, a tak jsme se všichni zachumlali do spacáků a šli na kutě. 

Čtvrteční ráno bylo chladné, pošmurné a propršené. Nám to ale nevadilo, k snídani jsme si dali horké kakao s vánočkou, které nám připravila Anička. Náš cíl bylo najít zub Baziliška, a tak jsme se oblékli do pláštěnek a ze Slavného se vydali Zaječí roklí pod Broumovské stěny a pokračovali do města Broumov, kde byl zařízen opravdu vydatný oběd v místní restauraci. Během poledního klidu jsme zašli do klášterní zahrady, kde se děti mohly procházet a zahrát si společně pohybové hry. Poté jsme vyrazili na naše poslední místo na přespání, na farmu Wenet. Nenacházela se daleko, ale jako naschvál se opět rozpršelo. Na farmě jsme ale nakonec strávili krásné odpoledne, protože se vyčasilo a měli jsme možnost si i uvařit na ohništi. Děti k večeru pomohly majiteli nahnat zvířata na noc do jejich zastřešených obydlí. A kde jsme přespávali my? My jsme si ustlali na slámě. Ve chlívku. S dvěma rohatými kozly. I přesto, že byste si nás druhý den ráno mohli dle pachu splést s kozlem, bylo to pro děti něco netradičního a z puťáku si odnášejí nezapomenutelný zážitek.

Ráno v pátek jsme se už jen nasnídali, šli asi dva kilometry na vlak v Broumově a jeli do Borohrádku, odkud jsme šli pěšky do Starých Holic. V Holicích děti absolvovaly poslední hru, rozhodovalo se o to, v jaké koleji by eventuálně mohly na letním stanovém táboře být. A jak putovní tábor vnímaly děti? Můžete si přečíst v našem putovním deníčku na posledních fotografiích v tomto albu.